Last update: Tue, 4/21/15 6:33 PM-mae
Instructions on how to prepare and submit results for posting on this site -- Click here
Please submit show results and associated pictures of winners by clicking here.
PLEASE NOTE: Starting with June 2010, a (p) means that there are photos with the results

January:
Date
Name
Judge
11 Golden State GSDC / GSDCA Regional (p) D. Ardoin / J. Walker
12 Golden State GSDC (p) K. Wagner
February:
Date
Name
Judge
8/9 Santa Maria-San Luis Bay (p) J. Kilgour / K Reamensnyder
15 Shoreline GSDC AM / PM Shows (p) J. Bemont / D. Jones
16 Illini GSDC (p) L. Nogueras
21/23 GSDC of Austin (p) N. Nellis / D. Jones
22 GSDC of San Antonio AM/PM (p) F. Fasano / J. LaRosa
March:
Date
Name
Judge
14 GSDC of Lehigh (p) D. Hokkanen
16 GSDC of Lehigh (p) J. Graham
15 GSDC of Greater York -- AM -- (p) K. Reynolds
15 GSDC of Greater York -- PM -- (p) D. Smith
15/16 DIablo Valley GSDC (p) B. Newby / D. Crane
21/22 GSDC of Greater Raleigh J. Walker / E. Barritt
22/23 GSDC of Beaumont and GSDCA Regional (p) R. Kish / P. Stoesser / D. Rinke
22 Specialties at San Diego CA  AM/PM (p) D. Coleman / D. McIntire
23 GSDCA Regional in San Diego (p) E. Carson
29 GSDC of Sacramento AM / PM (p) C. Flautt / R. Kish
29/30 GSDC of Memphis (p) M. Goldfarb / R. Sandell
30 GSDC of Reno AM / PM (p) S. Moses / D. Jones
April:
Date
Name
Judge
     
5/6 GSDC of Central Indiana (p) F. Rood / C. Flautt
6 Mid Atlantic Amateur Fut/Mat (p) L. Burley
6 Delaware Valley GSDC (p) G. Birch
7 Mid Atlantic Futurity/Maturity (p) J. Guzman
12 GSDC of Greater Charlotte (p) F. Schmidtk
12 GSDCA Regional in Tucson (p) I. Nogueeras
13 GSDC of Greater Charlotte (p) M. Cattone
13 GSDC of So New Hampshire (p) K. Tank
13 GSDC of Central Mass (p) M. Goldfarb
12/13 GSDC of So. Arizona`(p) D. Wylie / G. Kerr
18 GSDC of No. Florida -- AM D. Jones
18 GSDC of No. Florida -- PM L. Brown
20 South East Amateur Fut/Mat (p) G. Miller
20 South East Futurity/Maturity (P) P. Miller
26 GSDC of East Tennessee -- AM / PM (p) C. LarRosa / J. LaRosa
27 GSDC of Rhode Island (p) B. Newby
May:
Date
Name
Judge
2 GSDC of Northern New Jersey H. Gleason
3 GSDCA Regional in No. Ohio R. Sandell
3 GSDC of No. Ohio E. Trocki
3/4 GSDCA Regional / GSDC of Central New Mexico (p) R. Ghigleri / K. Reynolds / R. Kindy
4 GSDC of Western PA (p) T. Vandendool
9 GSDCA Regional in So. CA (p) J. Bemont
9 South West Amateur Futurity/Maturity C. Sibley
9 South West Futurity/Maturity D. Wiley
9/10 GSDC of Dallas / Fort Worth GSDC W. Robinson / S. Newcomb
10 GSDC of Rochester NY, AM/PM (p) D. Crane / R. Orlowski
10 GSDC of Long Beach / GSDC of Orange County (p) D. Dwier / R. Sandell
11 South Pacific Amateur Futurity/Maturity (p) E. Norby
11 South Pacific Futurity/Maturity (p) C. Darnell
17 GSDC of Washington State -- AM (p) C. LaRosa
17 GSDC of Washington State -- PM (p) C, Walkowicz
18 North West Amateur Futurity/Maturity J. Williamson
18 North West Futurity/Maturity J. LaRosa
24 GSDC of Northern Virginia R. Darnell
24 GSDC of Cincinnati -- AM / PM H. Gleason / M. Kurz
25 GSDC of Eastern Virginia R. Smith
25 GSDC of Central Ohio AM / PM (p) E. Barritt / K. Rayner
26 Great Lakes Amateur Futurity/Maturity (p) L. Beccia
26 Great Lakes Futurity/Maturity (p) S. Avery
31 GSDC of Detroit B. Vujovich
31 GSDC of North Georgia (p) R. Sandell
June:
Date
Name
Judge
1 GSDC of Detroit R. Darnell
1 GSDC of North Georgia (p) L. Bunch
7 GSDCA/GSDC of Greater New Haven (p) R. Drescher / D. Dwier
7/8 GSDCA / GSDC San Bernardino / GSDC Riverside R. Moore / C. Moore / P. O'Dell
8 North East Amateur Futurity/Maturity (p) J. Lyle
8 North East Futurity/Maturity (p) B. Bigornia
14 GSDC of the Pacific NW-- AM / PM (p) M. Goldfarb / H. Drew
14 Bay State GSDC (p) L. Bankhead
15 GSDCA Regional in the Pac NW (p) S. Godek
15 GSDC of So New Hampshire (p) R. Kish
20 Mid Pacific Amateur Futurity/Maturity (p) T. Royer
20 Mid Pacific Futurity/Maturity (p) M. Sherman
20/21 GSDC of the Quad Cities C. Walkowicz / K. Hynek
21/22 GSDC of Minneapolis & St. Paul (p) R. Orlowski / S. Bloom
21/22 GSD Fanciers of No. California (p) N. Mulvaney / M. Cheeks
22 GSDC of West Kentucky E. Sullivan
27/28 GSDC of St. Louis (p) S. Dobbiins / S. Godek
28 GSDC of Alaska (p) K. Reamensnyder
29 Mid West Amateur Futurity/Maturity (p) F. Foster
29 Mid West Futurity/Maturity (p) A. Sinclair
July:
Date
Name
Judge
12 GSDCA Regional in Eugene OR (p) D. Hokkanen
12 GSDC of Greater Eugene (p) S. Moses
13 GSDC of Greater Eugene (p) R. Sandell
18 GSDC of Oregon #1 R. Hamm
18 GSDC of Oregon #2 P. Putman
August:
Date
Name
Judge
1 GSDC of Northern Ohio (p) M. Cheeks
15 Pikes Peak GSDC C. McKenna
22 GSDCA Regional in Salt lake City R. Hamm
22/23 Great Salt Lake GSDC L. Bankhead / J. Graham
30 GSDCA Regional Specialty in W Michigan (p) R. Orkowski
30/31 Wolverine GSDC of West Michigan (p) J. Rand / D. Jones
September:
Date
Name
Judge
6 GSDCA Regional in Wisconsin (p) E. Trocki
6 GSDC of Wisconsin (p) R. Hamm
7 GSDC of Wisconsin (p) D. Hokkenen
14 GSDC of Western PA (p) C. LaRosa
20/21 GSDC of San Gabriel / GSDC of Los Angeles County K Hynek J. Rand / J. LaRosa
26 Pikes Peak GSDC G. Altman
27 Rocky Mountain GSDC AM / PM L. Bunch / K. Tank
27/28 GSDC of Atlanta F. Shabrokhi / K. Reynolds
28 GSDCA Regional in Colorado N. Mulvanewy
October:
Date
Name
Judge
3-5 GSDCA 2014 Sieger Show  
5 Delaware Valley GSDC (p) B. Stiefferman Jr.
7 GSDCA Regional at the National (p) R. Drescher
8-11

GSDCA National

Futurity/Maturity Finals -- (p)
Regular Classes -- Dogs and Bitches -- (p)
Veteran Classes --(p)
Obedience Trials -- Thu. & Fri. (done)
Rally Trials -- Thu. & Fri. (done)
Herding Trials (done)
C Course Results (done)
Tracking -- done
Junior Showmanship (p)

BEST OF BREED (p)

Intersex -- Bart Bartley

Dogs -- Michel Chaloux
Bitches -- Joan Fox
Futurity/Maturity judges are reversed
Jr. Showmanship -- Joan Fox

12 Northern New Jersey GSDC M. A. Falconer
25 Southern New Jersey GSDC AM / PM K Wagner / B. Newby
November:
Date
Name
Judge
1 GSDC of Greater Washington DC (p) D. Jones
     
December:
Date
Name
Judge
6 GSDCA Regional / Grand Canyon GSDC (p) C. Flautt
6/7 Grand Canyon GSDC (p) T. Vandendool / F. Rood
7 GSDC of Eastern Virginia (p) R. Kindy
7 GSDCA Regional in East Virginia (p) K. Potter