Last update: Sat, 1/7/12 7:51 AM-mae
Please submit show results and associated pictures of winners by clicking here.
Instructions on how to prepare and submit results for posting on this site -- Click here
PLEASE NOTE: Starting with June 2010, a (p) means that there are photos with the results

January:
Date
Name
Judge
7 GSDC of Dallas (p) J. Bendt
8 Treasure Coast GSDC AM / PM Shows D. Wylie / D. Dwier
9 GSDC of North Florida -- AM Show (p) J. Fox
9 GSDC of North Florida -- PM SHow (p) I. Nogueras
10 GSDC of Orlando -- AM Show J. Noya
15/16 Golden State GSDC (p) R. Ghigleri / S. Hayden
February:
Date
Name
Judge
12/13 GSDC of Santa Maria - San Luis Bay D. Jones / C. Navarro
12/13 GSDC of Greater Miami (p) D. Crane / A. Safdir
18 Illini GSDC (p) K. Tank
19/20 Shoreline GSDC (p) D. Crane / M. Kurz
19/20 GSDC of So. Nevada (p) D. Rinke / V. M. Roye
25/27 GSDC of San Antonio (p) B. Bartley / R. Sandell
26 GSDC of Austin AM & PM (p) C. Mardecz / D. Coleman
March:
Date
Name
Judge
5/6
Tampa Bay GSDC (p) L. James / L. Canalizo
19/20 Diablo Valley GSDC C. Carter / R. Hamm
25 GSDC of Fort Worth (p) C. McKenna
25/26 GSDC of Greater Raleigh K. Wagner / P. Kurz
26/27 GSDC of Beaumont (p) R. Kindy / F. Rood
26 GSDCA Regional Specialty at Beaumont (p) K. F. Casteel
26/27 GSDC of San Diego B. Drew / S. Godek
April:
Date
Name
Judge
2/3 GSDC of Memphis TN (p) D. Jones / N.H. Mulvaney
2/3 Central New Mexico GSDC D. Hokkamen / J. Paulk
2 GSDC of Sacramento AM & PM (p) D. McIntire / D. Mosher
3 GSDC of Reno AM & PM (p) J. Walker / P. O'Dell
9/10 GSDC of Central Indiana (p) M. Imhoff / R. Chesnut
9 Diamond State GSDC (p) A. Bartley
10 (p) Mid Atlantic Amateur Futurity/Maturity E. Warrick
10 Delaware Valley GSDC (p) P. O'Dell
11 (p) Mid Atlantic Futurity/Maturity K. Potter
15 (p) Southern Pacific Futurity/Maturity I. Kabuska
16/17 GSDC of Greater Charlotte (p) R. Darnell / P. Miller
16/17 Grand Canyon GSDC (p) M. Chaloux / A. Safdir
17 GSDC of Southern New Hampshire (p) D. Wylie
17 GSDC of Central Massachusetts (p) T. Draheim
23 GSDC of the San Gabriel Valley J. Root
24 GSDC of Los Angeles County F. Fasano
24 Mohawk-Hudson GSD Clubs -- photos only! E. Barritt / D. Farrell
29/30 GSDC of East Tennessee (p) T. Miner / C. Walkowicz
May:
Date
Name
Judge
1 GSDC of Greater New Haven (p) R. Drescher
1 (p) South East Futurity/Maturity K, Casteel
1 GSDC of Rhode Island (p) A. Barbash
6 Northern New Jersey GSDC B. Newby
8 GSDC of Western PA D. Smith
13 (p) Northwest Futurity/Maturity M. Metz
13 (p) Amateur Northwest Futurity/Maturity L. Bellah
14 GSDC of Rochester NY (p) J. Fox
14 GSDC of Long Beach / Orange Coast GSDC (p) R. Orlowski / L. Bunch
14/15 GSDC of Washington State (p) D. Wylie / R. Drescher
14/15 GSDC of St. Louis J. Noya / S. Card
20 GSDCA Regional in Vallejo CA (p) C. Flautt
20/21 GSDC of Oklahoma (p) D. Farrell / R. Ghigleri
21 GSDC of Greater Tulsa (p) R. Orlowski
22 (p) Southwest Futurity/Maturity R. Grady
22 (p) Amateur Southwest Futurity/Maturity H. Miller
28 GSDC of Greater Cincinnati AM / PM R. Drescher / J. Walker
28 GSDC of Oregon AM / PM R. Kindy / H. Franklin
29 GSDC of East Virginia B. Drew
June:
Date
Name
Judge
4/5 GSDC of Detroit (p) L. Jorgensen / M. Chaloux
5 Southern New Jersey GSDC (p) M. Burdett
10 Pike's Peak GSDC AM / PM H. Morgan / B. Drew
11 GSDCA Regional in Claremont CA J. Newton
11 GSDCA Regional in Kansas City D. Jones
11/12 GSDC of Greater Kansas City D. Rinke / D. Crane
11/12 Riverside GSDC & San Bernardino GSDC K. Reamensnyder / A. Gray
18 Bay State GSDC (p) K. Tank
18 GSDC of Southern New Hampshire (p) D. Hokkanen
18 GSDCA Regional in Kent WA (p) M. Chaloux
18 GSDC of the Pacific Northwest (p) K. Reynolds
18/19 GSDC of Alaska (p) R. Lopaschuck / D. McIntire
19 (p) NorthEast Futurity/Maturity M. Imhoff
19 (p) Amateur NorthEast Futurity/Maturity J. Vaugh
19 GSDC of the Pacific Northwest (p) V. Roye
24 (p) Mid Pacific Futurity/Maturity J. Teidel
24 (p) Amateur Mid Pacific Futurity/Maturity S. McGaha
24/25 GSDC of Minneapolis / St. Paul (p) S. Hayden / D. Ardoin
25/26 GSD Fanciers of No. California (p) L. Brown / D. Hokkanen
26 R. Kindy
26 K. Cunningham
July:
Date
Name
Judge
1 GSDC of Northern Ohio (p) L. Bunch
2 (p) Great Lakes Futurity/Maturity R. Schaefer
3 GSDC of Toledo (p) F. Fasano
16/17 GSDC of Eugene Oregon (p) F. Schmidtke / B. Bartley
August:
Date
Name
Judge
5 GSDC of No. Ohio (p) D. Crane
September:
Date
Name
Judge
10 GSDC of Wisconsin (p) C. Walkowicz
11 GSDC of Wisconsin (p) D. Jones
17 GSDCA Regional in Colorado L. Jorgensen
17/18 Rocky Mountain GSDC G. Szymczak / N. Harper
28 GSDCA Regional Specialty in Topeka Kansas (p) K. Wagner
 

2011 National Specialty 9/29 -- 10/1

 
 

Conformation

Complete Conformation Catalog
Futurity/Maturity Classes (p)
6-9 Puppy Classes (p)
9-12 Puppy Classes (p)
12-15 Classes (p)
15-18 Classes (p)
Novice Classes (p)
Amateur-Owner-Handler Classes (p)
Bred By Classes (p)
American Bred Classes (p)
Open Classes (p)
Veteran Classes (p)
Class Winners (p)
Best of Breed (p)
Jr Showmanship (p)

Mr. Ed Barritt

Mr. Robert Kish

Ms. Rita Sandell

 

Performance

Obedience Trial Results
Rally -Results
Agility Results: Monday, Tuesday, Wednesday
Herding Results
Tracking Results (p)

 
October:
Date
Name
Judge
15 GSDC of Greater New Haven (p) C. Mardecz
16 Northern New Jersey GSDC (p) J, Moses
22 GSDC of San Gabriel Valley / GSDC of Long Beach I. Nogueras / E. Trocki
23 GSDC of Los Angeles County K. Casteel
29/30 El Paso GSDC J. Miller / J. Noya
November:
Date
Name
Judge
11/13 GSDC of Atlanta (p) J. Moses / D. Crane
December:
Date
Name
Judge
9
GSDCA Regional Specialty in Tucson AZ (p) C. Smith
10 GSDC of No. Virginia (p) M. Goldfarb
10/11 GSDC of So. Arizona (p) B. Bartley / H. Franklin
10/11 GSDC of Houston (p) N. Nellis / C. Flautt
11 GSDC of Eastern Virginia (p) H. Gleason