Listed by month in descending order

Last update: Mon, 6/29/09 5:24 PM -jma

December:
Date
Name
Judge
Dec 8/9. Grand Canyon GSDC, Lee Brown / Jerry Graham
 
November:
Date
Name
Judge
Nov 10/11 Orange County & Long Beach Jack Newton / Michael Cheeks
     
October:
Date
Name
Judge
Oct. 27 GSDC of So. New Jersey Frank Fasano
  2007 National Blank Catalog (Oct 13-21, 2007)
PDF format - html format
 
  BOB Dogs (html) - BOB Dogs (PDF)
BOB Bitches (html) - BOB Bitches (PDF)
 
  Open Classes (html) - Open Classes (PDF)
Am Bred Classes (html) - Am Bred Classes (PDF)
 
  Bred By Exhibitor Classes (html) - Bred By Exhibitor Classes (PDF)
Novice Classes (html) - Novice Classes (PDF)
Veteran Classes (html) - Veteran Classes (PDF)
 
  Class Results (html) - Class Results (PDF)
Jr Classes (html ) - Jr Classes (PDF)
Puppy Classes (html) - Puppy Classes (PDF)
Fut/Mat Classes (html) - Fut/Mat Classes (PDF)
 
  Rally Classes (html) - Rally Classes (PDF)
Obedience Classes (html) - Obedience Classes (PDF)
Herding Catalog (pdf)
Agility
Tracking
 
Oct. 6 GSDC of Central Mass., Randy Darnell
     
September:
Date
Name
Judge
Sep 30 GSDC of No. Georgia, Sally Hayden
Sep. 29
Gary Szymczak
Sep. 16 GSDC of Western Penna, Don Smith
Sep 1
Vicki Roye
August:
Date
Name
Judge
     
July:
Date
Name
Judge
Jul 22 GSDC of Ventura, Nancy Harper
Jul 21 GSDC of Ventura, Helen Gleason
Jul 1 GSD Fanciers of No. CA, Kathleen Steen
Jul 1 GSDC of Toledo, Joe LaRosa
June:
Date
Name
Judge
Jun 30 GSD Fanciers of No. CA, Ellen J. Migliore
Jun 30 GSDC of Toledo Charlotte LaRosa
Jun 29 Mid-Pacific Futurity/Maturity Joe LaRosa
Jun 17 GSDC of the Pacific NW, Kathy Potter
Jun 17 NorthEast Futurity/Maturity, Linda Bankhead
Jun 16 GSDC of the Pacific NW, Fred Schmidtke
Jun 9 GSDC of Greater KC J. Markowitz
June 10 GSDC of Greater KC, D. Smith
Jun 8 So-Pacific Futurity/Maturity, Michael Metz
Jun 8 So-Pacific Amateur Futurity/Maturity, Kenneth Cunningham
Jun 3, GSDC of South New Jersey, Daniel L. Smith
     
May:
Date
Name
Judge
May 28 MidAtlantic Futurity/Maturity, Martha Rinke
May 27, GSDC of Central Ohio, (PM: Kathy F. Casteel)
May 27, GSDC of Central Ohio, (AM: Helen Gleason)
May 27 GSDC of Eastern Virginia, Paul Johnson
May 26 GSDC of Northern Virginia, David Rinke
May 20 GSDC of Oklahoma, Kathy Potter
May 19 GSDC of Oklahoma, Rita Sandell
May 13 GSDC of Washington State, , () Gloria Birch
May 12, GSDC of Washington State, () Cappy Pottle
May 11 NorthWest Futurity/Maturity, , () Paul Root
May 5 MidWest Futurity/Maturity & Amateur Futurity/Maturity,  
May 6 GSDC of Quad Cities, (Robert Freeney
May 4 GSDC of Quad Cities, Didier Ardoin
     
April:
Date
Name
Judge
Apr. 29, Rocky Mtn GSDC Jerry Graham
Apr. 29 GSDC of East Tenn (Vicki Migliori Roye
Apr. 28, Rocky Mtn GSDC, David Coleman
Apr. 28 GSDC of East Tenn. John Bemont
Apr. 22, So. East Futurity/Maturity Joan Fox
Apr. 22, GSDC of Los Angeles, Gloria Birch
Apr. 21, GSDC of San Gabriel Valley, Kathy Field Castee
Apr. 15, GSDC of So. Arizona, Sandra Card
Apr. 15, GSDC of Austin, Carol R. Smith
Apr. 15, GSDC of West Kentucky D. Smith
Apr. 14, GSDC of So. Arizona, Bo Vujovich
Apr. 14, GSDC of Austin, Dr. Didier Ardoin
Apr. 14 GSDC of West Kentucky, M A Kurz
Apr. 8 GSDC of Orange Coast, John Bemont
Apr. 7, GSDC of Long Beach Rita Sandell
Apr. 7, Amateur Futurity/Maturity, Great Lakes, Nancy Schneider
Apr. 6 Great Lakes Futurity/Maturity Gail Hardcastle
Apr. 1, GSDC of Memphis Mrs. Edie Trocki
Apr. 1, GSDC of Greater Charlotte Bob Drescher
     
March:
Date
Name
Judge
Mar. 31 GSDC of Greater Charlotte, , () Nadine Grady
Mar. 31 GSDC of Little Rock,, () Mrs. Peggy Douglas
Mar. 25 Southwest Futurity/Maturity, Roberta Kindy
Mar. 25 GSDC of San Diego, Mr. Richard Orlowski
Mar. 24 GSDC of Beaumont, Doris Farrell
Mar. 24 GSDC of San Diego, Mr. Frederick Migliori
Mar. 23
Dave Rinke
Mar. 18 Diablo Valley GSDC, Ms. Susan Godek
Mar. 17 Diablo Valley GSDC, Mrs. Vicki Migliori Roye
Mar. 4 GSDC of So. Nevada, Mr. Elizardo Valadez
Mar. 3 GSDC of So. Nevada, Mr. Kevin Reynolds
     
February:
Date
Name
Judge
Feb. 11, GSDC of Greater Miami, Mr. Kenneth Rayner, Jr.
Feb. 11, Santa Maria - San Luis GSDC, Mrs. Ileana Nogueras
Feb. 10 GSDC of Greater Miami, Mr. Joseph LaRosa
Feb. 10, Santa Maria - San Luis GSDC Mr. Phil MIller
Feb. 4,
Mr. Michael Cheeks
Feb. 3, Shoreline GSDC, Mrs. Sally Hayden
Feb. 2 Illini GSDC, Mr. John Bemont
     
January:
Date
Name
Judge
Show results with ** just feature dogs that placed since the
local club did not submit a marked catalog to the ShowResults Team.
These results had to be extracted from the official AKC site.
Jan. 28, Golden State GSDC,

Mrs. Sally Hayden
Jan. 27, Golden State GSDC, Mrs. Edwina Trocki
Jan. 8, **GSDC of Northern Florida, Mr. R. J. Chestnut
Jan. 7, **GSDC of Northern Florida, Mr. G. T. Szymczak
Jan. 7, **Treasure Coast GSDC, Mr. F. D. Migliore
Jan. 6, **Treasure Coast GSDC, Mrs. M. W. Lawrence
Jan. 6, **GSDC of Orlando, Mr. D. Jones
Jan. 4 **GSDC of Orlando, Mr. T.L. McPheron
Mrs. A. Safdir
 
Futurities:
Date
Name
Judge
Jun 29 Mid-Pacific Futurity/Maturity, Joe LaRosa
Jun 17 NorthEast Futurity/Maturity, Linda Bankhead
Jun 8 So-Pacific Futurity/Maturity, Michael Metz
Jun 8 So-Pacific Amateur Futurity/Maturity, Kenneth Cunningham
May 28 MidAtlantic Futurity/Maturity, Martha Rinke
May 11 NorthWest Futurity/Maturity, Paul Root
May 5 MidWest Futurity/Maturity & Amateur Futurity/Maturity,
Apr. 22 So. East Futurity/Maturity, Joan Fox
Apr. 7 Amateur Futurity/Maturity, Great Lakes, Nancy Schneider
Apr. 6 Great Lakes Futurity/Maturity, Gail Hardcastle
Mar. 25 Southwest Futurity/Maturity, Roberta Kindy